I disse moderne julebordstider er det mange nordmenn som kommer sammen både en og flere ganger allerede fra november for å hygge seg litt ekstra med kjøttmat, øl og annet. Linjene kan føres tilbake til måneden ýlir i førkristen tid.
|
|
| Drikkebeger fra vikingtiden. Kopi av funn fra grav i Birka i Sverige, 800-tallet. Se nettbutikken vår. |
Ýlir startet i andre halvpart av november. Fram mot vintersolverv skulle det slaktes og tilberedes kjøtt, og det skulle brygges øl. Dette må ha krevd mye samarbeid og utveksling av erfaringer og diskusjoner om smak.
Det norrøne ýlir er språklig beslektet med ordet jul. Det samme er det norrøne jól, som var festdagene for feiring av vintersolverv. Da skulle man ha gilde og ete av kjøttmaten og meske seg med godt brygg. Man skulle ”drikke jul”.
I dagens moderne og travle samfunn går mange til ferdig dekket julebord i god tid før jul for å teste mat og drikke i stedet for å slakte og brygge selv.
I Levende Historie 6-2008 kan du lese mer om den hedenske jula.
Publisert 01.12.2008