Steinaldermannen ble italiensk

Bookmark and Share

VISSTE DU AT?
Navnet klinger østerriksk, men Øtzi fikk til slutt italiensk statsborgerskap.

Øtzi anno 2011. Rekonstruksjonen viser et menneske ikke så ulikt oss som lever i dag. Langbuen, dolken i beltet, leggingsene og skoene er gjenskapt på grunnlag av funnrestene fra 1991. Foto: South Tyrol Museum of Archaeology/A. Ochsenknecht

Ismannen ble funnet på 3210 meters høyde, på grensen mellom Ötztal i Østerrike og Schnalstal i Italia, og først trodde man at han tilhørte Østerrike. Nye, grundige oppmålinger i 1991 viste imidlertid at funnstedet lå i Italia, 92,56 meter inn på italiensk jord, for å være nøyaktig.

Dermed havnet mumien i Museo Archeologico dell’Alto Adige i Bolzano. I dag er dette arkeologiske museet i praksis et Øtzi-museum, og mer enn tre millioner mennesker har de siste 20 årene funnet veien til den lille byen for å møte steinaldermannen ansikt til ansikt.

For at han ikke skal gå i oppløsning, er han plassert inne i en liten “celle” i museet. Han ligger i et klimatisert og lufttett rom hvor han stadig vekk blir dusjet med helt rent vann. Temperaturen er seks minusgrader, noe som skal være gjennomsnittstemperaturen under en isbre i området hvor han ble oppdaget. På denne måten forsøker man å bevare ham for fram tiden slik naturen selv lyktes med å bevare ham i over 5000 år.

Historien om funnet av Øtzi er hovedsak i Levende Historie nummer 5. Vi har spandert hele 10 sider på ismannen! Og de av leserne som ikke får nok av Øtzi kan oppsøke Kulturhistorisk museum i Oslo. Fredag 5. august åpnet utstillingen "Ötzi – ismannen fra Alpene" i Historisk museum. Den står til 27. november.

 

Vil du vite mer?


eZ publish™ copyright © 1999-2012 eZ systems as