Emigrantskipet Norges forlis i 1904 er en av de største ulykkene som har skjedd med hensyn til antall omkomne nordmenn.
|
|
| D/S Norge snur i Pipervika, på vei til Amerika. Foto: A. Wilse (Norsk Sjøfartsmuseum). |
I 1904 gikk det danske emigrantskipet Norge på grunn utenfor Skottland og sank på under 20 minutter. Det var 795 personer ombord. Hele 635 av dem omkom, deriblant 224 nordmenn.
Det gikk en uke før nyheten om forliset nådde omverdenen. De fem overfylte livbåtene tilbrakte mellom en og åtte dager i rom sjø på Atlanteren før de ble plukket opp av passerende skip. En livbåt ble aldri funnet.
Foruten nordmenn var det både danske, svenske, finske og russisk-jødiske passasjerer ombord. Dette er en meget dramatisk historie som utover selve det tragiske forliset også handler om blant annet jødeforfølgelse i Tsar-Russland, såvel som knuste amerikadrømmer.
Per Kristian Sebak, som ga ut bok i 2001 om Norges forlis, holder foredrag på Norsk Sjøfartsmuseum søndag 22. februar kl 14 om forliskatastrofen i 1904 – den glemte ulykken.
Kontakt:
Eyvind Bagle
Avdelingsleder Formidlings- og informasjonsavdelingen
Norsk Sjøfartsmuseum
Tlf.: 24 11 41 65 / 95 11 93 15
Publisert 17.02.2009