VISSTE DU AT?
Nyttårsaften er årets store champagnekveld, men den boblete drikken er slett ingen fransk oppfinnelse. Den er engelsk.
|
|
| Champagne er festdrikken framfor noen. Foto: Wikimedia Commons/Mike Gifford |
På 1500-tallet utviklet engelskmennene sansen for brusete og boblete viner.
Blant annet importerte de vin fra Champagne, og tilførte importvaren sukker for å sette igang gjæringen.
Det som siden ble kalt (på fransk) Méthode champenoise ble først nedtegnet i England i 1662.
Mannen som foreviget oppskriften het Christopher Merrett (1614–1695), så om noen i det hele tatt bør få æren for å ha funnet opp champagne bør det være ham – i mangel på navn på tidligere kandidater.
For øvrig bør det legges til at benediktinermunken Dom Pérignon (1638–1715) brukte mesteparten av tiden sin på å forsøke å fjerne de boblene som var.
Likevel, franskmennene kom etter hvert på banen, og videreutviklet oppskriften, helt til den tørre brut-varianten vi kjenner idag ble sjenket for første gang i 1876.
Med dette ønsker Levende Historie alle sine lesere et riktig godt nytt år! Send gjerne en tanke til Christopher Merrett når klokken slår midnatt og korkene går i taket.