Afghanske skatter til Trondheim

Bookmark and Share

NYHET
Gjenstandene er mer enn to tusen år gamle, og har vært skjult for å unngå plyndring. I mai kommer en spektakulær afghansk vandreutstilling til Trondheim.

F.v. vanntut formet som teatermaske og i midten et leirhode, begge datert til 100-tallet e.kr. T. h. et gravminne eldre enn 145 f.Kr. Alle gjenstandene er fra Aï Khanum. Foto: Axel Christophersen/Vitenskapsmuseet

Museumsdirektør og arkeolog Axel Christophersen ved NTNU Vitenskapmuseet signerte denne helga en avtale med den afghanske visekulturminister Omar Sultan.

Den innebærer at Vitenskapsmuseet i Trondheim 10. mai 2012 kan åpne dørene for en vandreutstilling med unike afghanske skatter: "Afghanistan – Den gjemte historien".

Utstillingen er tidligere vist blant annet i New York, Washington, Paris, Bonn og London. Nå står den i Stockholm.

I en pressemelding presenterer museet historien bak gjenstandene i utstillingen:

"Bamiyan-dalen ble verdenskjent da Taliban i mars 2001 sprengte to gigantiske Buddhastatuer. I Aï Khanum fant arkeologer en hel gresk by. I Begram er det funnet tusenvis av mynter og to rom som var forsegla i to tusen år. I Tillya Tepe ble gravene til en kongelig nomadefamilie funnet sammen med over 20.000 gjenstander av gull, sølv og elfenbein.

Men mange av disse gjenstandene forsvant sporløst fra Nasjonalmuseet i Kabul på slutten av 1980-tallet."

Man fryktet at de uvurdelige gjenstandene hadde blitt plyndret, eller smeltet om.

Kvinnefigur av bein fra før 145 f.Kr. Fra Aï Khanum. Foto: Axel Christophersen/Vitenskapsmuseet

I stedet var de blitt godt gjemt, av personer som hadde sverget på å holde skjulestedet hemmelig så lenge det var nødvendig.

Først i 2003, etter Talibans fall, ble hvelvet med skattene gjenåpnet.

"Hele 230 gjenstander fra denne rike mosaikken av Afghanistans og verdens kulturarv vil bli utstilt i Trondheim. Nesten to tusen år skiller den eldste gjenstanden fra den yngste gjenstanden i utstillingen, som rommer unike gullskatter, elfenbensutskjæringer, glassfigurer og bronsestatuetter", skriver Vitenskapsmuseet i pressemeldingen.

"Afghanistan – Den gjemte historien" blir å se i Gunnerushuset fra 10. mai til 2. september. Trondheim er det eneste stedet i Norge hvor utstillingen vil bli stilt ut.

 

Vil du vite mer?


eZ publish™ copyright © 1999-2012 eZ systems as