logo

Meld deg på vårt

Nyhetsbrev

aug
01

På denne dag

1944 skrev den 15 år gamle Anne Frank de siste notater i sin dagbok

Følg Levende Historie i sosiale medier:
Bli fan på Facebook! LH på Twitter
Send Postkort
Test deg selv

BOKTIPS

Historisk hjernetrim

Brettspillene fra barndommen og nøttegeneral Roald Øyen i NRK har fått konkurranse fra avisquiz, pubquiz, radioq...

Les mer...

NYE BØKER

Tone Wikborg
Gustav Vigeland

Mikael Holmberg
26. november. Fire fortellinger fra det norske Holocaust

Carol Ann Lee
Anne Frank 1929–1945. En biografi

Les mer...

Sonja Henie fikk sisteplass

Bookmark and Share

OL I DAG: KUNSTLØP

Sonja Henie fikk ingen pangstart på karrieren da hun, bare 11 år gammel, deltok i de aller første vinterleker i OL.

Sonja Henie trener for OL i Chamonix 1924. Foto: Henie Onstad Kunstsenter

Da vinter-OL ble arrangert for første gang, i 1924, ble lekene arrangert i Chamonix i Frankrike. Lekene ble kalt ”prøveleker”, men har i etterkant fått full olympisk status.

Totalt deltok bare fjorten utøvere fra Norge, blant dem kun én kvinne – den elleve år gamle kunstløperen Sonja Henie. Selv om hun fire år senere tok med seg olympisk gull hjem fra St. Moritz i Sveits, startet ikke den olympiske karrieren hennes så bra i Chamonix. Hun ble nummer åtte – av åtte deltakere.

Den gang var det ingen spøk å komme seg til arrangementet. Den norske OL-troppen reiste på to ulike måter. Skiløperne med båt til Antwerpen, for så å ta tog videre til Chamonix. Skøyteløperne tok tog hele veien.

 

Vil du vite mer?

"Veien mot vinter-OL" i Levende Historie nr. 1-2010.


Redaksjon: tlf 22 59 90 00, e-post redaksjonen@levendehistorie.no
Abonnementservice: tlf (+47) 67 11 38 18, e-post historie@dbpartner.no
Annonsehenvendelser: tlf 22 59 90 00, e-post ingrid@levendehistorie.no
Postadresse: Historieforlaget AS, Boks 401 Skøyen, 0213 Oslo

© 2009 Historieforlaget AS
Kopiering fra www.levendehistorie.no er ikke tillatt uten avtale.
Nettstedet er utviklet av VZT.