1990 ble de første frie valg på over 60 år holdt i Øst-Tyskland
Forfatteren, musikeren og Mozart-kjenneren Bruno Kvist, peker på at nær sagt alle biografier om Mozart har baser...
NYHET
Hva spiste teaterpublikummet på William Shakespeares tid? Britiske arkeologer har nå gravd fram restene, og kan gi oss svaret.
|
|
| William Shakespeare (1564 (døpt) - 1616) |
Teaterpublikummet i våre dager er ikke kjent som utpreget ivrige snacks- og gotterispisere. Men tidligere tiders teatergjengere hadde antakelig mer til felles med det moderne kinopublikummet i så måte. Mens mange i dag ikke klarer å se en god film uten å ha popkorn og sjokolade innen en armlengdes avstand, syntes også mange teatergjengere på 1500-tallet at de trengte noe å tygge på under forestillingen. Og de britiske arkeologene Julian Bowsher og Pat Miller har kartlagt nøyaktig hva de puttet i munnen.
Utgravninger av The Rose Theatre (som var i drift fra 1587 til 1605) i London avslører at valnøtter, hasselnøtter, rosiner, plommer og kirsebær stod på teatermenyen. Den mer velstående delen av publikum kunne dessuten meske seg med importert snacks, som fersken og fiken. I tillegg var ulike typer sjømat populært. Rester av krabbe, musling, østers, hjerteskjell og kongesnegle ble funnet.
Redaksjon: tlf 41 28 79 74 (mellom kl. 09.00 og 16.00),
e-post
redaksjonen@levendehistorie.no
Abonnementservice: tlf (+47) 67 11 38 18,
e-post
historie@dbpartner.no
Annonsehenvendelser: tlf 41 28 79 74 (mellom kl. 0900 og 16.00),
e-post
ingrid@levendehistorie.no
Postadresse: Historieforlaget AS, Boks 401 Skøyen, 0213 Oslo