660 f.Kr. ble ifølge legenden den japanske nasjonen født
NYHET
Mandag kveld åpnet riksantikvar Jørn Holme en nettside som gjør hundre tusen kulturminner i Norge tilgjengelig for deg.
|
|
| Mariakirken i Bergen er ett av kulturminnene som nå presenteres på nett. Foto: Jacobsen, Bergen, www.kulturminnesok.no. |
Hjemmesiden www.kulturminnesok.no ble offisielt åpnet mandag kveld. Riksantikvar Jørn Holme sier til Aftenposten at dagen er historisk fordi det er når folk ikke vet hvor kulturminner ligger at de kan bli borte.
Nå løftes kulturminnene fram i lyset på nett. Hundre tusen kulturminner i form av bygninger, kirkesteder, verdensarver, undervannsminner, arkeologiske, tekniske og industrielle kulturminner er søkbare. Alle kulturminnene er tegnet inn på et kart som gjør det lett å se hvor det finnes kulturminner i området der du bor.
Mange av kulturminnene er illustrert med fotografier, illustrasjoner og beskrivende tekst, men ikke alle. Fortsatt gjenstår det en del arbeid før alle kulturminner er godt presentert. Siden viser ikke alle kulturminner i Norge. Én årsak til dette er at ikke alle kulturminner i landet er registrert. Sidene vil derimot bli utviklet videre, og alle brukere oppfordres til å hjelpe Riksantikvaren med tilbakemeldinger for å gjøre sidene ennå bedre.
Publisert 9.12.2009
Her kan du søke etter kulturminner: www.kulturminnesok.no
Om kulturminnesøk: http://www.kulturminnesok.no/Norsk/Kulturminnesok/Om_Kulturminnesok/
Redaksjon: tlf 22 59 90 00,
e-post
redaksjonen@levendehistorie.no
Abonnementservice: tlf (+47) 46 98 82 48,
e-post
levendehistorie@medievekst.no
Annonsehenvendelser: tlf 22 59 90 00,
e-post
redaksjonen@levendehistorie.no
Postadresse: Historieforlaget AS, Hallings gate 4b, 0170 Oslo