1879 ble relativitetsteoriens far Albert Einstein født
Arne bærer på mange hemmeligheter. Han er 13 år og yngstebror på en gård i Sogn. Året er 995. Hemmelighetene til...
POTEMKIN OG KATARINA DEN STORE
Simon Sebag Montefiore
Cappelen Damm, 2008, kr 429
LEST AV JOHANNES DUE ENSTAD
Fyrst Potemkin styrte mye av Katarina den stores politikk
”Fyrsten kan bare bli forstått og derfor verdsatt i lyset av sitt enestående og nesten likeverdige partnerskap med Katarina. Det var et enestående kjærlighetens og politikkens ekteskap,” konkluderer Simon Sebag Montefiore sin biografi, som ettertrykkelig tildeler Potemkin sin fortjente plass i russisk historie.
Fyrst Grigorij Aleksandrovitsj Potemkin var keiserinne Katarina den stores favoritt, elsker og politiske partner. Potemkin skulle gjennom sitt liv og sin karriere spille en betydelig rolle i forsterkningen og utvidelsen av det russiske imperiet.
Fyrsten utmerket seg i krig mot tyrkerne ved imperiets sørlige grensetrakter, og manøvrerte seg inn i keiserinnens hoff. De to ble forelsket, og innledet et forhold preget av ”utmattende og opphissende lidenskap”. Dermed fulgte stor politisk innflytelse.
Potemkin brukte denne på effektivt vis, med stor evnerikdom. Han slo seg opp som hærfører og erobrer sør i riket; han bidro til å slå ned Pugatsjov-opprøret, det største bondeopprøret i russisk historie; han bygget den formidable Svartehavsflåten og fravristet Krim-tatarene herredømmet over halvøya, koloniserte området og grunnla Sevastopol, Odessa og andre viktige byer.
Montefiores monumentale biografi er rik på kuriøse detaljer, festlig å lese og kan trygt anbefales.
Redaksjon: tlf 41 28 79 74 (mellom kl. 09.00 og 16.00),
e-post
redaksjonen@levendehistorie.no
Abonnementservice: tlf (+47) 67 11 38 18,
e-post
historie@dbpartner.no
Annonsehenvendelser: tlf 41 28 79 74 (mellom kl. 0900 og 16.00),
e-post
ingrid@levendehistorie.no
Postadresse: Historieforlaget AS, Boks 401 Skøyen, 0213 Oslo