1944 skrev den 15 år gamle Anne Frank de siste notater i sin dagbok
Vi blir tatt med på en levende reise tilbake til 1200-tallets dynastiske renkespill og politiske intriger, og ti...
NYHET
51 vikinger ble halshogd og begravd i en massegrav i Storbritannia en gang mellom år 910 og 1030 e. Kr.
|
|
| Arkeolog i massegrav med vikinger i Storbritannia. |
Under arbeidet med å anlegge en ny vei Waymouth i Dorseth, Storbritannia sommeren 2009, fant en gruppe arkeologer en massegrav med levninger etter 51 personer. Arkeologenes første teori var at graven inneholdt romerske soldater. Nå viser derimot tannstudier at graven er fylt med vikinger.
Det er forskere ved Isotope Geosciences Laboratory (NERC) i Nottingham som har gjennomført en såkalt isotoptesting av tennene funnet i massegraven. Sammensetningen av tannemaljen forteller forskerne hva slags klima tennenes eier har vokst opp i.
Dr. Jane Evans ved NERC forteller til tv2nyhetene.no at menneskene i massegraven kommer fra et kaldt klima, mer spesifikt fra indre deler av Norge eller Sverige. Med ett unntak: Én av mennene i graven kommer trolig fra kaldere, arktiske strøk.
Massegraven er en av de største samlinger med henrettede utlendinger som noen sinne er funnet i Storbritannia.
Redaksjon: tlf 22 59 90 00,
e-post
redaksjonen@levendehistorie.no
Abonnementservice: tlf (+47) 67 11 38 18,
e-post
historie@dbpartner.no
Annonsehenvendelser: tlf 22 59 90 00,
e-post
ingrid@levendehistorie.no
Postadresse: Historieforlaget AS, Boks 401 Skøyen, 0213 Oslo