logo

Meld deg på vårt

Nyhetsbrev

mai
17

På denne dag

1814 ble Norges grunnlov undertegnet på Eidsvoll

Følg Levende Historie i sosiale medier:
Bli fan på Facebook! LH på Twitter
Send Postkort
Test deg selv

BOKTIPS

Ypperlig om italiensk onde

“Verdens første mafiaroman” – første gang på norsk.

Les mer...

NYE BØKER

Arild E. Syvertsen
Skipshistorier fra de syv hav

David Vogt
Østfolds helleristninger

Peter Normann Waage
Russland er sitt eget sted. Streker til et lands biografi

Les mer...

Fargefotografiet 150 år

Bookmark and Share

AKTUELT
17. mai fyller fargefotografiet 150 år. Det skal Preus museum markere førstkommende søndag.

"Piger fra Exingedalen i Voss. Bergens Stift." Fotografert av Marcus Selmer ca. 1857-1870. Håndkolorert positivkopi. Foto: Preus museum

De første eksperimentene med fargefotografering begynte allerede på 1840-tallet, men det første permanente fargefotografiet ble tatt i 1861. Det ble vist fram for offentligheten den 17. mai. Dermed er det duket for 150-årsjubileum i år.

Siden 17. mai er en vrien dag å markere jubileer på i Norge, har Preus museum i Horten valgt å arrangere "Supersøndag" 22. mai. Temaet er selvsagt fargefotografi. Det begynner klokken 13, med at Leif Preus vil holde et foredrag om det som den gang var en revolusjon innen fotografiet. Klokken 15 vil det bli omvisning ved direktør Ingrid Nilsson.

For de som ikke får tatt turen til Horten, kan internett by på en alternativ mulighet til å markere jubileet. Preus museum har nemlig lagt ut flere hundre fotografier fra sine samlinger på fotodelingssiden Flickr.

Museet skriver bl.a. følgende om denne satsingen:

"Albumene vi legger ut på Flickr, har alle sidene digitalisert. Dermed kan publikum få bla seg gjennom et album, fra perm til perm. Et fint eksempel på dette er albumet etter den norske amatørfotografen Thomas Blehr. Han laget et eget album om seg og sin kone i tiden 1938-1942. Albumet gir et innblikk både i familiens privatliv og glimt av krigen som også ble en del av hverdagen til familien. Eller hva med å få bla gjennom et helt album med åndefotografier fra 1890-tallet?

Foreløpig kan du glede deg over fotografier fra 8 ulike fotografer, blant andre Julia Margaret Cameron, Hill & Adamson, Berg & Høeg, Henry B. Goodwin, Frank Meadow Sutcliffe og Elisabeth Meyer. I tillegg til det nevnte albumet til Thomas Blehr, får du bla deg gjennom andre album, som albumet som forteller om Ingrid Thunes reise gjennom Europa til Capri i 1900 og Anders B. Wilses samling av fotografier fra Botsfengselet i Oslo bl.a."

 

Vil du vite mer?


Redaksjon: tlf 22 59 90 00, e-post redaksjonen@levendehistorie.no
Abonnementservice: tlf (+47) 46 98 82 48, e-post levendehistorie@medievekst.no
Annonsehenvendelser: tlf 22 59 90 00, e-post redaksjonen@levendehistorie.no
Postadresse: Historieforlaget AS, Hallings gate 4b, 0170 Oslo

© 2009 Historieforlaget AS
Kopiering fra www.levendehistorie.no er ikke tillatt uten avtale.
Nettstedet er utviklet av VZT.