logo

Meld deg på vårt

Nyhetsbrev

mai
17

På denne dag

1814 ble Norges grunnlov undertegnet på Eidsvoll

Følg Levende Historie i sosiale medier:
Bli fan på Facebook! LH på Twitter
Send Postkort
Test deg selv

BOKTIPS

Havets "skyttergravskrig"

Nøkternt og detaljert om historiens største sjøslag.

Les mer...

NYE BØKER

Sonja Holterman
Presteskapet

David Vogt
Østfolds helleristninger

Ola Flyum og Øyvind Skarsem
Rinnan-jævel!

Les mer...

Avviser "Ötzi"-forbannelse

Bookmark and Share

Etter at sju personer tilknyttet utgravningen og forskningen på "ismannen" Ötzi har mistet livet siden han ble funnet, har ryktet om en forbannelse knyttet til Ötzi tatt helt av.

Ötzi ble funnet for 16 år siden.

- Vi tror ikke et sekund på dette, sier arkeolog Angelika Fleckinger ved det arkeologiske museet i Syd-Tyrol som huser restene etter den 5300 år gamle mannen.

Historiene om at en dødelig forbannelse hviler over ”ismannen”, begynte å versere etter at den australske vitenskapsmannen Tom Loy døde for to år siden. Loy var den sjuende personen som døde etter å ha hatt befatning med steinaldermannen. Loy var mannen som oppdaget at det var spor etter menneskeblod på ”ismannens” kappe. Tom Loy var 63 år, men døde som følge av en arvelig sykdom.

- Ötzi ble funnet for 16 år siden, det er lenge siden, og det er helt naturlig at folk dør i løpet av så mange år, sier Angelika Fleckinger, som avviser at det skulle være noe mystisk forbundet med dødsfallene.

Les mer...

Publisert 22. november 2007

 


Redaksjon: tlf 22 59 90 00, e-post redaksjonen@levendehistorie.no
Abonnementservice: tlf (+47) 46 98 82 48, e-post levendehistorie@medievekst.no
Annonsehenvendelser: tlf 22 59 90 00, e-post redaksjonen@levendehistorie.no
Postadresse: Historieforlaget AS, Hallings gate 4b, 0170 Oslo

© 2009 Historieforlaget AS
Kopiering fra www.levendehistorie.no er ikke tillatt uten avtale.
Nettstedet er utviklet av VZT.